Výtoky: S jakými druhy se můžeme setkat a co znamenají?
Vaginální či poševní výtok je přirozenou součástí ženského těla a hraje klíčovou roli v jeho samočisticích procesech. Pomáhá udržovat pochvu zdravou a chráněnou před infekcemi. Jeho množství, konzistence i barva se během života mění v závislosti na menstruačním cyklu, hormonálních změnách nebo životním stylu. Zatímco většina výtoků je naprosto přirozená, někdy může signalizovat, že v těle není něco v pořádku. Jak rozlišit běžný výtok od varovného signálu? Čtěte dál.
Výtoky spojené s menstruačním cyklem
Nejčastějšími výtoky, se kterými se během svého života setká každá žena, jsou výtoky spojené s menstruačním cyklem. Jsou naprosto přirozené, a tak obvykle není důvod se jimi jakkoliv znepokojovat. Poševní výtok se mění během celého menstruačního cyklu a je důkazem o správném fungování pohlavních orgánů. Rozlišujeme tyto typy:
Výtok v době ovulace
Dva až tři dny před ovulací se můžete běžně setkat s čistým, průhledným až bílým výtokem, který se svou konzistencí podobá syrovému vaječnému bílku. Je naprosto přirozený a tělo jej produkuje, aby spermiím usnadnilo cestu k vajíčku a prostředí pochvy pro ně bylo přívětivější. Tento výtok je pro vás jedním ze signálů, že dochází k ovulaci a vše v těle funguje tak, jak má.
Výtok po ovulaci
V posledních dnech ovulace začíná výtok houstnout, je bílý a může být i hrudkovitý. Hustší sekret znamená horší přístup spermií k vajíčku a je tedy známkou končících plodných dnů. Pokud je výtok bílý, bez zápachu, a nemáte nepříjemné pocity pálení či svědění, není třeba se ničeho obávat.
Hnědý výtok
Hnědý výtok někdy může působit znepokojivě, ale ne vždy signalizuje problém. Přečtěte si náš podrobný článek o jeho příčinách: Hnědý výtok – vážný problém nebo přirozený jev.
Výtok v těhotenství
V období těhotenství se obvykle objevuje silnější vaginální výtok. Tento výtok je hormonálního původu a jeho funkcí je ochrana pochvy a dělohy proti infekcím. Na začátku těhotenství je obvykle řídký, bílý nebo bezbarvý. Nedoprovází ho žádný zápach ani pocity pálení či svědění. Na konci těhotenství, kdy dochází k uvolňování porodních cest, může mít výtok i příměs krve. Pokud by se ale krev objevovala ve výtoku již v průběhu těhotenství, nebo byste pociťovala nepříjemné pocity svědění či pálení, vyhledejte pomoc lékaře.