Nešetrným zacházením a špatnou péčí naše vlasy ztrácí svůj lesk, sílu a zdraví. Mnohdy se takových chyb dopouštíte nevědomky – třeba tím, že zabalíte mokré vlasy do ručníku, nebo je nosíte příliš často stažené do gumičky. Na následujících řádcích se těm nejčastějším chybám věnujeme a doporučíme vám, jak se jim vyvarovat.
Mytí vlasů produkty „2 v 1 – Šampon & kondicionér“
Možná vám usnadní práci a ušetří trochu času, rozhodně se ale tyto produkty o vaše vlasy nepostarají tak, jak by měly. Z našeho článku „Zásady správného mytí vlasů“ už určitě víte, že aplikace šamponu a kondicionéru na vlasy je naprosto odlišná a oba plní jinou funkci, proto je nejde kombinovat. Raději se tedy kosmetice 2 v 1 vyhněte a používejte samostatný šampon a kondicionér.
Používání produktů od více značek
Kombinování šamponu a kondicionéru od různých značek se obvykle nevyplácí. Raději si zvolte jen jednu značku a od ní používejte jak šampon, tak kondicionér. Jsou totiž vyráběny tak, aby se svým složením navzájem doplňovaly. Výsledný efekt se navíc správnou návazností produktů znásobí.
Šampon na podporu růstu a proti vypadaní vlasů 200 ml (380 Kč)
- Zmírňuje vypadávání vlasů
- Urychluje růst vlasů
- Působí proti zmenšování a oslabování vlasových kořínků
- Zvyšuje mikrocirkulaci krve v pokožce hlavy
- Posiluje vlasy od kořínků ke konečkům
- Bez sulfátů, silikonů, syntetických tenzidů a PEG
- Nevysušuje a je vhodný pro každodenní užití
- Vhodný i na citlivou pokožku
- Zlepšuje elasticitu vlasů a usnadňuje jejich rozčesávání
- Posiluje vlasy, eliminuje jejich lámání a pomáhá snižovat krepatění
- Podporuje přirozený lesk vlasů
- Zaceluje roztřepené konečky
- Zanechává vlasy poddajnější
- Po použití jsou vlasy hebké a lesklé
- Bez sulfátů, silikonů, syntetických tenzidů a PEG
Příliš časté mytí vlasů
Každodenní mytí vlasům neprospívá. Pokud se vám vlasy více mastí, je pochopitelné, že máte tendenci je umývat každý den, tím se ale naopak mohou ještě více mastit. Pokud to tedy není nezbytně nutné, pokuste se to vydržet a mýt je alespoň obden.
Mokré vlasy zabalené do ručníku
Patříte mezi ty, kdo si po umytí zabalí vlasy do ručníku, který na vlasech nechají klidně i půl hodiny? Raději to nedělejte. Nejenom, že velký ručník nasáknutý vodou na hlavě může za vlasy tahat a zbytečně je zatěžovat, ale navíc pod ním nemůže pokožka hlavy volně dýchat a hrozí její zapaření. Pokud je navíc zabalíte do ručníku, kterým jste si utírali celé tělo, hrozí přenos bakterií, které na pokožce hlavy nemají co dělat. Mohou se pak častěji tvořit lupy a jiné kožní problémy.
Vždy mějte oddělený ručník jen na vlasy. Po umytí vlasy v ručníku jen lehce promáčkněte. Pokud si je přece jen chcete zabalit, použijte speciální turban z vysoce savého materiálu a zabalte vlasy do něj. Nechte je maximálně pět minut odpočinout a poté je dosušte fénem.
Spánek s mokrými vlasy
Mokré vlasy jsou velmi křehké a mají tendenci se lámat. Jít spát s mokrými vlasy je proto to nejhorší, co můžete udělat. Snáze se během spánku poničí, pokožka hlavy se zapaří, a i ranní rozčesávání vás bude o dost víc bolet. Před spaním proto vlasy důkladně vysušte fénem.
Horký vzduch při fénování
Stejně jako horká voda i horký vzduch vlasům neprospívá, a naopak je vysušuje, proto je foukejte na co nejnižší teplotu vzduchu a nezapomeňte před vysoušením použít prostředek pro tepelnou ochranu. Dejte si pozor i na to, jakým směrem dáváte hubici fénu – měla by směřovat dolů po směru růstu vlasových šupinek.
Rozčesávání od kořínků vlasů
Neopatrným česáním vlasů od jejich kořínků se můžete o spoustu z nich zbytečně připravit. Raději je opatrně pročesávejte od konečků vlasů a pomalu postupujte výše.
Používání nevhodných hřebenů
Na zdraví našich vlasů má vliv i správný výběr hřebenu. Vybírejte hřebeny nejlépe z přírodních materiálů a vyhýbejte se plastovým a především kovovým hřebenům, které jsou příliš agresivní a vlasy poškozují. Pro česání mokrých vlasů vybírejte hřebeny s co největším rozestupem zubů a až suché vlasy pročešte kartáčem.
Časté nošení vlasů v gumičce
Vlasy stažené do culíku nebo drdolu jsou sice jedněmi z nejpohodlnějších a nejrychlejších variant účesů, mají ale negativní vliv na zdraví vlasů a mohou vám přivodit bolesti hlavy. Silné utažení vlasů dráždí kůži na hlavě, takže vám budou i více padat a celkově se lámat a třepit.
Kombinace příliš mnoha stylingových produktů
V dnešní době máme k dispozici nepřeberné množství stylingových produktů. Bohužel máme i tendenci jich používat až příliš mnoho najednou, což vlasy zatěžuje. Vybírejte si proto jen produkty, které skutečně potřebujete, a aplikujte je jen v nezbytném množství.
Opatrní buďte i s časem aplikace. Není nic horšího, než když aplikujete lak na vlasy a poté vlasy žehlíte. Často totiž bývá součástí vlasových sprejů a laků alkohol, který se žehličkou zahřívá na vysoké teploty a žehlení vlasů pak v podstatě připomíná jejich flambování.
Žehlení ještě vlhkých vlasů
Pokud si po umytí vlasy žehlíte, dělejte tak jen u naprosto suchých vlasů. Při žehlení vlhkých vlasů se vlasové vlákno naruší a vy pak budete mít na hlavě roztřepené a polámané roští.
Nezastřihování konečků
I když vám zastřihování konečků nijak nepomůže v rychlosti růstu vlasů, určitě tuto aktivitu neopomíjejte. Konečky jsou obzvláště citlivé, třepí se a často ulamují. Ideální je konečky vlasů zastřihovat pravidelně přibližně každých 6 týdnů – předejdete díky tomu viditelnému poškození a neupravenému vzhledu.
Byla vám nějaká z těchto chyb povědomá a sami se jí dopouštíte? Pevně věříme, že teď už nebudete, a budeme rádi, když se podělíte o svůj názor na našem Facebooku.
Více informací o péči o vlasy najdete také na našem YouTube kanálu:
Přejít na e-shop |
Mohlo by vás zajímat